Hírek, történetek, érdekességek

A játék hangszerek tökéletesen alkalmasak arra, hogy a gyerekek a maguk szintjén játszva örömöt találjanak benne, így megszerethetik a zenét, fejlődik a hallásuk és a ritmusérzékük is.

A zene és a gyermeki lélek

A zene mindannyiunk életében fontos szerepet játszik, akár művelői, akár műkedvelői vagyunk. Mindenhol jelen van a zene: a filmekben, a rádióban, a reklámokban, és a telefonok letöltési listáin vagy zenei streaming szolgáltatóin. Ha kisgyermekeket nézzük, ők is örömmel hallgatják, és szívesen művelik is a maguk módján. Előbb csak a hangkeltés öröméért, majd felfedezik a ritmust, később pedig a hangok különbözőségét is. Mindez fontos szerepet játszik a gyermek fejlődésében, hiszen nemcsak örömet szerez nekik, hanem segíti az érzékszervi, a kognitív és a motoros készségeik fejlődését is. Ezért ad a gyermeke kezébe sok szülő játék hangszert, hogy a felfedezés és a játék örömét teljesebbé tegye. Szerencsére játék hangszerek széles választéka érhető el, a legegyszerűbb csörgőktől és doboktól kezdve a xilofonokon, szintetizátorokon és ukuleléken át az élethűbb gyerekhangszerekig, amelyek valódi zenélésre is alkalmasak.

A játék hangszerek tökéletesen alkalmasak arra, hogy a gyerekek a maguk szintjén játszva örömöt találjanak benne, így megszerethetik a zenét, fejlődik a hallásuk és a ritmusérzékük is. Megtanulják megkülönböztetni a hangmagasságokat, a hangerőt, a különböző ritmusokat, ami a zenei érzékük általános fejlődését jelenti. Ez hasznos lehet a későbbi zenei tanulmányokhoz is, de általánosságban is segíti a figyelem és a hallás finomodását. Ha tehát a gyerekből sosem lesz hegedűművész vagy rapper, akkor is nagy haszna származik a játék hangszeren való próbálkozásokkal.

Mivel a legtöbb hangszeren való játékhoz egymástól eltérő mozdulatokat kell végezni a jobb és a bal kézzel, mégpedig összehangoltan, ez a két agyfélteke közötti kapcsolatot erősíti. Ez azért jó, mert az erősebb agyféltekei kapcsolat javítja az információk átvitelét a két félteke között, így a gyerekek gyorsabban és hatékonyabban dolgozzák fel a komplex ingereket. A zene pozitív hatással van az érzelmi fejlődésre is, hiszen közvetlenük az érzelmekre hat.

A játék hangszerek a finommotoros készségek és a mozgáskoordináció fejlődését is elősegítik. A különböző hangszerek, például a dobok, a csörgők, a xilofonok vagy a zongorák használata precíz mozdulatokat igényel, amik egyrészt erősítik a kéz izmait másrészt a szem-kéz koordinációt is. A húros vagy billentyűs hangszerek használata különösen jó hatással van az ujjak finommozgására, ami a későbbi írástanulásban is előnyös lesz. A játék hangszerek emellett serkentik a kreativitást és az önkifejezést. A gyerekek szabadon kísérletezhetnek a hangokkal, saját dallamokat találhatnak ki, és megélhetik az alkotás örömét.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük