Ha valaki elindul szén-monoxid érzékelőt vásárolni, az üzletekbe betérve nagy valószínűséggel tanácstalanul fog állni, hiszen laikusként fogalma sem lesz, hogy melyiket válassza. Ebben próbálok segíteni. Honnan lehet felismerni, hogy egy készülék a szabványoknak, előírásoknak megfelel, és nyugodtan rábízhatjuk az életünket? Milyen feliratok, iratok megléte az, ami garantálja a megbízható működést?
Kérdéseimmel ismét Galambosi Józsefet, a G+G XL Bt ügyvezetőjét kerestem meg, hiszen Ő igazán otthon van a témában.
Hazánkban a szénmonoxid-riasztó készülékek forgalmazását csak nagyon gondos, szigorú ellenőrzés, tesztek és vizsgálatok után engedélyezik.
Ha a készülék gyártója az Európai Unión belüli ország, és rendelkezik a gyártásra engedélyezett minősítéssel és engedéllyel, akkor Magyarországon már nem kell az általa gyártott készüléket forgalomba hozatal előtt külön bevizsgáltatni.
Ez egyben azzal jár, hogy jogosan használhatja az
EN 50291-2001
KM551504
bevizsgáló állomás által engedélyezett számsort, ami igazolja, hogy megfelel az Unió által elvárt követeléseknek. Minden engedélyezett készülék vonalkoddal van ellátva!
Az Unióban megfelelt minőségű készüléket a forgalmazók, importőrök – saját megnyugtatásukra – Magyarországon is bevizsgáltathatják egy hazai kalibráló laboratóriumban, TÜV SÜD, vagy egyéb laborban. Ezt sokan meg is teszik.
A készülék dobozán láthatónak kell lenni:
- a gyártó neve, elérhetősége,
- a gyártási szám,
- a CE minősítés,
- a gyártás időpontja.
Ezen kívül a forgalmazónak és importőrnek rendelkeznie kell az gyártó összes engedélyének másolatával, melyek szorosan összefüggnek a készülékkel.
Ha a készüléket a Távol-keleten gyártják, akkor a hazai forgalomba hozatal előtt minden készüléket be kell vizsgáltatni Magyarországon. Kivétel ez alól, ha a gyártó rendelkezik Európai minősítéssel, de ilyen nagyon ritkán fordul elő.
A vásárlók sokszor hamis adatokkal is találkozhatnak a készülékek dobozán, vagy az össze-vissza fóliázott dobozok feliratai olvashatatlanná válnak.
Ne kapkodjunk a vásárláskor, hanem figyeljük a készülék márkanevét, hiszen ez sok mindent elárul a készülékről. Ellenőrizzük az interneten az adott márkájú készüléket, és csak olyan készüléket vásároljunk, amellyel kapcsolatban megtalálhatók a gyártó és forgalmazó cég adatai, a bevizsgálási dokumentumok. Az internet alkalmas arra, hogy kiszűrjük a “nem létező” gyártókat, forgalmazókat.
A készüléket a gyártónak úgy kell csomagolnia, hogy a vásárló az Öt érintő tájékoztatást könnyedén le tudja olvasni róla.
A multik polcain sokszor olyan termékek jelennek meg, amelyek eredetisége, minősége megkérdőjelezhető, miközben könnyen bedőlhetünk a kecsegtető, alacsony áraknak. A saját, és családunk biztonságát elősegítő készülékeket kizárólag szaküzletekben vásároljuk meg!
Vásárláskor fontos szempont, hogy az adott készülék hanggal jelezze a veszélyt, a meghibásodást és a telep (akkumulátor, vagy elem) lemerülését, ugyanakkor az élettartama a lehető leghosszabb legyen.
A készülékek élettartama (megbízható használatának időtartama) általában csak néhány év (2-6 év), majd “lejár a szavatosságuk”, azaz új készüléket kell vásárolni, a régit pedig el lehet dobni. Nem mindegy tehát, hogy hány évente kell újra, és újra kinyitnunk a pénztárcánk.
Magyarországon vagyunk, magyar nyelven beszélünk, így a készülék vásárlásakor elvárható a magyar nyelvű leírás, használati útmutató.
Ne sajnáljuk az időt és az energiát egy megbízható készülék felkutatására, kiválasztására, és nem sajnáljuk a pénzt a tökéletes készülék megvásárlására. A minőségnek ára van. Ha egy készülék olcsóbb, mint kb 6.000 Ft, nyugodtan kételkedhetünk a megbízhatóságában.
Szeretne még többet tudni a szén-monoxid riasztókról? Kattintson ide >>
[useful_banner_manager banners=11 count=1]
0 hozzászólás